VI Международная научно-практическая интернет-конференция «Непрерывное образование специалистов в современных условиях: новый дизайн»

Главная Информационное письмо Программа Приложение к программе Регистрация

Пленарное заседание   Секция 1    Секция 2    Секция 3

Образовательные лайфхаки для горизонтального обучения    Сетевая проектная сессия

ЦЕЛЬ КОНФЕРЕНЦИИ: обсуждение фундаментальных и прикладных проблем непрерывного образования; расширение международного и межрегионального сотрудничества; организация обмена инновационными практиками в сфере непрерывного образования, с учетом задач Федерального проекта «Учитель будущего».

К УЧАСТИЮ В КОНФЕРЕНЦИИ ПРИГЛАШАЮТСЯ ученые, руководители образовательных организаций, педагогические работники, представители бизнеса, власти, общественных организаций, магистранты аспиранты и докторанты.

Call for Papers

“The Academy of Public Administration” Moscow Region State Higher Education Institution holds the Vth International Research to Practice Internet Conference “Ongoing Education for Professionals in Modern Conditions: New design” (henceforth the Conference), October 15-16, 2019.

The purpose of the Conference: discussion of fundamental research challenges and applications of ongoing education, expansion of international and interregional cooperation, exchange of innovations in ongoing education considering the objectives of Federal Project “Teacher of the Future”.

The main subjects for discussion:

1 Ongoing professional education – the space for setting new teaching and educational goals and delivery modes.

2 Administration, Psychology and Education, and Social Work practices as a resource for ongoing education development.

3 E-learning – an ongoing education trend.

Scientists, heads of educational institutions, educators, members of the community, government officials, NGOs as well as graduate, postgraduate and doctoral students are welcome to the Conference.

The Conference agenda includes the Plenary session, internet workshops and network design session “Centers for professional skill sustainable development – place for new further professional education”, PechaKucha “Educational life hacks for horizontal education”.

Working languages: Russian and English.